Miért nehezebb a fogyás 40 felett?
Ugyanúgy élsz, mint korábban, mégis hízol? Ez az oka.
Nagyon sokan azt hiszik, hogy amikor eljön a 30. vagy a 40. születésnapjuk, olyan drámai változás történik a szervezetükben, amely miatt alattomosabban kúsznak fel a pluszkilók, és sokkal nehezebb leadni azokat. Vajon tényleg nehezebb fogyni 40 éves kor felett?
A fogyás titka: mozgás vagy diéta?
Úgy tűnik, hogy a rossz táplálkozás hatásait mozgással sem lehet legyőzni.
Változatlan életmód mellett is lehet hízni
Ha a bevitt energia több, mint amennyit a szervezet igényel és fel tud használni, energetikai többlet állapot lép fel. Ha ez az állapot több napon keresztül fennáll, a szervezet úgynevezett raktározó üzemmódba kapcsol, és eltárolja a zsírsejtekben a többlet energiát, ami hosszútávon hízáshoz vezet. A napi energiaszükséglet többek között függ nemtől, életkortól és fizikai aktivitástól is.
“Érdekes tény, hogy ugyanazon ember napi energiaszükséglete 50 éves korára a 20 éveshez képest akár 25-30 százalékkal csökken. Ez azt jelenti, hogy változatlan energia bevitel esetén évtizedek alatt akár 12-15 kg súlyfelesleget is össze lehet szedni szinte észrevétlenül, ha nem történik meg a bevitt kalóriamennyiség csökkentése, vagy a napi mozgásadag jelentős növelése” – magyarázza Dr. Gajdács Ágnes.
40 felett egyre nehezebb a fogyás
Egy-két plusz falat is sokat számít
“A súlytöbblet leggyakoribb oka az úgynevezett obezogén (hízáshoz vezető) környezet és életmód. Hiszen akár napi 40 kalóriával több táplálék (pl.1 kocka csoki, 4 falat kenyér, 4 korty kóla) 10 év alatt szintén 5-15 kg hízást okozhat a napi fizikai aktivitás mértékétől függően. Hasonlóan hizlaló hatású az inaktív, mozgásszegény életmód, vagy a rendszeres testmozgás megszűnése, csökkenése is.
Felmérések szerint a nők és a férfiak esetében is a harmincötödik életévük után indul el egy jelentősebb súlygyarapodási tendencia. Ez egyrészt a testtömegindexben (BMI), másrészt a haskörfogat értékben is megmutatkozik, ami a szív és keringési rizikó kategóriát is jelzi!”
Tudatos táplálkozás
Étkezés szempontjából az lenne az ideális megoldás, hogy egyre kevesebb kalóriát együnk. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy egyre kevesebb legyen a napi átlag sütemény mennyiség és egyre több zöldségalapú étkezés. Tapasztalataim alapján, a kövér emberek nem azért híznak el, mert túl sokat ennének, hanem inkább azért, mert rengeteg süteményt, édességet, ropogtatni valókat esznek. Amikor egy kövér embert látsz, hogy milyen sokat eszik, az azért van, mert alapból kövér így a kalóriakerete is sokkal nagyobb. Attól, mert valaki sokat eszik, nem biztos, hogy automatikusan hízni is fog tőle. Egy 200 kilós embernek kb 4500-5000 a kalóriakerete, ettől még nem fog hízni, csak arra elég, hogy fenntartsa a testsúlyát. Meglepő módon a diéta és fogyás egyik kulcsa, hogy sokat kell enni. Állandóan enni, de nem mindegy, hogy mit eszünk. Egy példával illusztrálva: ha valaki csak 2 szelet rántott húst engedhet meg magának egy étkezésre köret mellett, akkor sült natúr húsból 3-t is ehet. Tehát a lényeg az, hogy tudatosan kell hozzáállni, mert 2 vagy 3 szelet hússal fogok jobban jóllakni?
4 jó tanács a sikeres fogyókúra érdekében
A doktornő azt is elárulta, mikre érdemes leginkább odafigyelni, ha sikeresen szeretnénk fogyókúrázni 40 felett is.
- A táplálkozásunkat tudatosan tervezzük meg. Állítsuk helyre a normális táplálkozási ritmust, a három főétkezés mellett 2 köztes étkezést iktassunk be. Minél gyakrabban fogyasszunk értékes tápanyagokban gazdag minőségi ételeket.
- Találjuk meg azt a mozgásformát, amely leginkább illik hozzánk! Ne csak a kardiotréningre fókuszáljunk, iktassunk be az izomtömeg megőrzését segítő edzéseket is!
- Ha vannak alvásproblémáink, fordítsunk figyelmet az alvás minőségének javítására!
- Törekedjünk a folyadékbevitel normalizálására!
Nagyon fontos a helyes táplálkozás, és ami még igen fontos a táplálkozásunkban,és segítséget nyújtanak a fogyókúrához is, ahhoz kaphatsz segítséget, ha feliratkozol a hírlevélre, ahol néhány levélben tájékoztatlak erről: IRATKOZZ FEL
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: