A cink a szervezetünkben második legnagyobb koncentrációban jelen lévő ásványi anyag, mely nagyon fontos szerepet játszik az immunrendszerünk megfelelő működésének biztosításában, de a sejtosztódáshoz és sejtnövekedéshez is szükséges.
A cink talán kevésbé “népszerű” ásványi anyag, mint a vas, a magnézium vagy a kalcium, a szerepe viszont egyáltalán nem elhanyagolható. A vas után a második legnagyobb koncentrációban megtalálható ásványi anyag a szervezetünkben (a testünk nagyjából 2-4 gramm cinket tartalmaz), és rengeteg élettani folyamatban játszik fontos szerepet. Nagyjából 300 olyan enzim ismert, amelynek a működéséhez szükséges a cink, így már az enyhe cinkhiány is súlyos következményekkel járhat.
Egy elismert, tudományos ismeretterjesztő folyóiratban, a Nature-ben megjelent cikk szerint a légkör széndioxid-tartalmának várható emelkedése 2050-re a leggyakrabban fogyasztott gabonák cink- és vastartalmának jelentős csökkenését vonhatja maga után. Ez azért is riasztó, mert a fejlődő országokban ezek a gabonák jelentik a cink- és vasbevitel alapját, de a gazdaságilag fejlett nyugati országokban is általános problémát jelent a cink- és vashiány a vegetáriánusoknak és a kevés állati fehérjét fogyasztóknak.
A cink egy esszenciális ásványi anyag, melynek kiegyensúlyozott bevitelére szervezetünknek szüksége van. Meghatározó a szerepe a sejtek növekedésében, anyagcseréjében, az immunrendszer működésében, a pH szabályozásában, emellett számos enzim alkotóeleme, és olyan hormonok működéséhez is nélkülözhetetlen, mint az inzulin vagy a pajzsmirigyhormonok.
Gyermekkorban is fontos
A cink már a kezdetektől fontos szerepet tölt be. Hiányában gyermekeknél növekedési visszamaradás, vérszegénység, a lép megnagyobbodása, étvágytalanság, fertőzésekkel szembeni fogékonyság és lassú sebgyógyulás fordul elő.
Kerüld el a náthát!
Az előbb felsoroltaknál sokkal kézzelfoghatóbb hatása is van a cinknek. Egy 2013-ban megjelent, 15 klinikai vizsgálat eredményét összesítő szemlében arra jutottak, hogy a tünetek megjelenésétől számított 24 órán belül megkezdett cinkpótlás szignifikánsan csökkentette a megfázás időtartamát és súlyosságát. Ennek oka lehet, hogy a cink stimulálja az immunrendszer sejtjeinek fejlődését, laboratóriumi körülmények között azt is ki tudták mutatni, hogy a cink képes gátolni 9-ből 8 megfázásért felelős rhinovírus törzs szaporodását. Ezen felül a megelőzésként adott cink csökkentheti a megfázás előfordulását gyermekek körében is.
Ne légy depressziós!
Fontos eredményre jutottak a cinkellátottság és a pszichés állapot kapcsolatáról is. Átfogó vizsgálatok – összesen több mint 1600 embert vizsgálva – összefüggést találtak a vér alacsony cinktartalma és a depresszió között. Az összefüggés egyenes arányú volt, minél alacsonyabb volt a kontrollhoz képest mért cinkkoncentráció, annál súlyosabb volt a depresszió, ugyanakkor az ok-okozati kapcsolatot még nem sikerült teljesen megérteni.
Cukorbetegség és magas koleszterin esetén is segíthet
Egy 25 kutatást, benne, több mint 1300 beteg adatait tartalmazó összesített vizsgálat arra jutott, hogy a 2-es típusú cukorbetegségglikémiás kontrolljában hatékony segítség lehet a cinkpótlás a hagyományos terápia mellett. A rendszeres cinkpótlás ugyanis csökkentette az éhomi és az étkezés utáni vércukorszintet, és a HbA1C-t is. Ezenkívül csökkentette az összkoleszterinszintet,miközben a jó, HDL-koleszterint szintje nőtt.
Annak ellenére, hogy a súlyos cinkhiány leginkább a fejlődő országokra jellemző, a jóléti államokban is előfordul enyhe vagy közepes mértékben. Bár kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozással fedezni lehetne a napi cinkszükségletet, a hiány általános voltából arra lehet következtetni, hogy ez a fajta étrend kevesekre jellemző. Szerencsére a cink ma már könnyen pótolható a minőségi étrend-kiegészítők segítségével. Válaszd a Chelated Zinc–et, mely a cink szerves kötésű formáját tartalmazza, vagy a cinket is tartalmazó folyékony immunerősítőt, a SambuRexet!
Cinkkel a cukorbetegség ellen
Gondoltad volna, hogy a szénhidrát anyagcserezavarán alapuló diabétesz kezelésében szerephez juthat egy ásványi anyag? Pedig a kutatások szerint a cinknek kifejezetten jótékony hatása lehet a cukorbetegség terápiájában. Az alábbiakban egy összefoglalóból szemezgetünk, amely több kutatás eredményét tekinti át:
- A rendszeres cinkfogyasztás segíthet csökkenteni az éhomi (8 órás éhezés utáni) vércukorszintet, az étkezés után 2 órával mért vércukorszintet és a HbA1c értékét, mely a rendszeresen magas vércukorértékekről ad visszajelzést. Mindezekkel a hosszú távú „vércukorkontrollt” támogathatjuk, mellyel a magas vércukorszint okozta szövődmények ellen tehetünk.
- A vérzsírszintekre is jótékony hatással volt a cinkpótlás. Összegezve az eredményeket, azok meggyőző csökkenést mutattak a triglicerid-, az LDL-koleszterin és az összkoleszterin-szintben, miközben a védőhatású HDL-koleszterinszint emelkedett. Miután szinte törvényszerű szövődménye a cukorbetegségnek valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedés, ezért a normális vérzsírszintek tartásával ezek megelőzéséért tehetünk. Ezen felül még a vérnyomás csökkentésében is hatékonynak találták a cink fogyasztását.
- A megfelelő cinkellátottság hatékony antioxidánsként is szerepet játszhat a 2-es típusú cukorbetegségben, a szabad gyökök elleni védekezésben. Ez azért is szerencsés, mert a cukorbetegség szövődményei között gyakran szerepel érelmeszesedés, köszönhetően annak, hogy nem csak a szénhidrát-, de a zsír- és fehérje-anyagcserében is zavart okoz a betegség. Ugyanakkor az antioxidánsok védik az erek falát, így harcolnak az érelmeszesedés, érszűkület ellen.
- AC vitaminnalésE vitaminnal, melyet a fiatalság vitaminjakét is emlegetnek, illetve magnéziummal kombinálva javíthat a diabéteszes neuropathián is. Ez szintén gyakori szövődménye a cukorbetegségnek, mikor az idegek (pl. talpon, lábon) is károsodnak. Emiatt jellemzőek az észre nem vett, majd elfertőződő sebek is.
- Ugyanez a kombináció segíthet a vesék hajszálereinek károsodását jelző fehérjeürítés enyhítésében is cukorbetegek esetében.
A vizsgált kutatásokban leggyakrabban napi 30 mg szerves kötésű cink hatását nézték.
A természettudomány fejlődésének köszönhetően egyre jobban megismerjük testünk működését és a betegségek természetét. Mára már azt is tudjuk, hogy egy egyszerű, természetes hatóanyag, mint a cink – amelyről már eddig is közismert volt, hogy kiváló antioxidáns – hasznos része lehet a cukorbetegek terápiájának.
Helyes táplálkozás, kiváló minőségű hatóanyagok, életmód a mindennapokra a Te életed egyensúlyáért!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: